Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

EMOS - European Master in Official Statistics

emos-logo_2017_200Pod patronatem Eurostatu od kilku lat rozwija się inicjatywa European Master in Official Statistics (EMOS). Wśród celów EMOS można wymienić wykształcenie wysoko kwalifikowanej kadry, przygotowanej do pracy na poziomie europejskim – nie tylko dla służb statystycznych, ale też do zarządzania w warunkach dynamicznie zmieniających się możliwości informacyjnych i technik informatycznych. EMOS stawia sobie również za cel zmniejszenie luki kompetencyjnej absolwentów uczelni w zakresie umiejętności wykorzystywania informacji statystycznej w gremiach podejmujących istotne decyzje społeczne, gospodarcze i polityczne, a także pogłębienie i rozszerzenie współpracy międzynarodowej między instytucjami, zacieśnienie współdziałania statystyki publicznej i uczelni oraz wyrównanie wiedzy i szans wśród państw Unii Europejskiej.

Realizacja powyższych celów projektu opiera się na uzupełnieniu istniejących kierunków studiów magisterskich (głównie ekonomicznych) o dodatkową ścieżkę programową poświęconą zagadnieniom związanym z szeroko rozumianą statystyką. Projekt jest prowadzony w ramach ścisłej współpracy ośrodków akademickich z urzędami statystycznymi, zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi. Bezpośrednim efektem tej współpracy są między innymi staże studenckie, tzw. szkoły letnie, warsztaty oraz seminaria (np. webinaria).

Idea projektu EMOS wynika z zapotrzebowania rynku pracy na profesjonalne kadry służb statystycznych. Takie potrzeby zgłaszają urzędy i instytuty statystyczne oraz inne organizacje uprawnione do prowadzenia badań statystycznych i zarządzania systemami statystyki publicznej. Udział polskich uczelni w projekcie przyniesie korzyści nie tylko dla statystyki publicznej, ale również w istotnym zakresie wzbogacił ich ofertę edukacyjną.
 

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu otrzymał certyfikat EMOS na lata 2019-2023 dla programu specjalności Statystyka Publiczna oferowanej na II stopniu kierunku Analityka Gospodarcza.

 

certificate_2019_emos_500